Willa Elena

Okolica

Szklarska Poręba położona jest u zbiegu Karkonoszy i Gór Izerskich, u podnóża góry Szrenica,
w dolinie rzeki Kamiennej. Jako jedna z niewielu sudeckich miejscowości otoczona jest niemal w całości lasami – będącymi charakterystycznym elementem górskiego regionu.
Samo miasto leży na wysokości od 440 do 886 m n. p. m. Pomimo pierwszego wrażenia, jakoby było to miejsce dość zatłoczone i licznie uczęszczane, to na stałe zamieszkuje je zaledwie ok. 8 tys. mieszkańców. Dzięki sprzyjającemu położeniu idealnie nadaje się do rozpoczęcia górskiej przygody – także po terytorium Czech.
W okolicy znajduje się kilka przejść granicznych.
Szklarska Poręba narodziła się wraz z rozwojem hutnictwa szklanego oraz ekspansywnymi poszukiwaniami kamieni szlachetnych i kruszców. Na wieść o swych bogactwach naturalnych w XIII wieku w posiadanie tych ziem wszedł zakon Joannitów z Cieplic. Już 100 lat później powstała tutaj pierwsza huta szkła.
Kolejnymi inicjatorami nowych miejskich przedsięwzięć była rodzina Schaffgotschów, której majątek stanowiły terytoria położone przede wszystkim w górach i na przedgórzu. Natomiast już od początków XIX wieku miasto związało się na dobre z turystyką. Bardzo modne stały się górskie wycieczki i wypoczynek w stacjach klimatycznych.

W pobliżu:
– centrum 150m
– zjeżdzalnia grawitacyjna 300m
– wypożyczalnia nart, rowerów, quadów 50m
– wyciąg orczykowy 250m
– wyciąg krzesełkowy 800m
– basen kryty 300m
– wspinaczka górska 300m


Więcej zdjęć z okolicy w galeriach:
www.radoslawpelisiak.pl

11 + 13 =